Przegląd niekonwencjonalnych tradycji sylwestrowych

sylwester na świecieSylwester świętowany jest na całym świecie, a choć wszyscy cieszą się z odejścia starego i nadejścia nowego roku, często mamy do czynienia z mniej lub bardziej nietypowymi zwyczajami, których przestrzeganie może nam zapewnić dobrobyt i ochronić przed nieszczęściem. Na naszym kontynencie brylują pod tym względem Hiszpanie, okazuje się bowiem, że nie brakuje im oryginalnych pomysłów. Te najpopularniejsze związane są z symbolicznym momentem wejścia w nowy rok, jeśli więc chcemy zapewnić sobie szczęście, zwróćmy uwagę, gdzie się znajdujemy i co trzymamy w ręku wówczas, gdy zegar wybija północ.

Mieszkańcy Hiszpanii sięgają po szampana z zanurzonym w nim pierścionkiem, aby zapewnić sobie dobrobyt oraz po zielony banknot, który gwarantuje pomyślność finansową. Rolnicy nie zapominają też o znajdującym się na dnie szampana ziarenku soczewicy, jest ona bowiem gwarancją, że w nadchodzącym roku nie zabraknie nam żywności. Najdziwniejsza wydaje się jednak tradycja jedzenia winogron, okazuje się bowiem, że spożywa się je w dość niekonwencjonalny sposób. Winogron powinno być dwanaście, a ich jedzenie musi być zgodne z tempem, w jakim zegar wybija godzinę dwunastą. Osoby szczególnie zdeterminowana jedzą winogrona stojąc na lewej nodze, pozwala to bowiem prawą wkroczyć w nowy rok.

tradycje sylwestroweNie każdy potrafi poradzić sobie z wyzwaniem jednakowo dobrze, z pomocą przychodzą jednak sprzedawcy, którzy często mają niekonwencjonalne pomysły. Ich oferta obejmuje winogrona sprzedawane w puszkach i pakowane po dwanaście sztuk, owoce nie mają przy tym ani skórki, ani pestki. Hiszpanie pamiętają zresztą, że cały wysiłek może pójść na marne, jeśli winogrona nie zostaną popite szampanem. Ciekawe zwyczaje sylwestrowe nie są jednak wyłącznie hiszpańską specjalnością, możemy więc zapoznać się z nimi również odwiedzając Brazylię. Kraj ten kojarzy nam się z hucznymi imprezami i rzeczywiście, specjalne tańce candomble wykonują dziesiątki tysięcy ludzi. Wielu uczestników zabaw sylwestrowych ubiera się przy tym na biało, Brazylijczycy wierzą bowiem, że zapewni im to nie tylko szczęście osobiste, ale i pokój. O dobrobycie myślą i wówczas, gdy wrzucają w fale bukiety białych kwiatów, jest to bowiem obowiązkowa sylwestrowa danina dla bogini Yemanji znanej z tego, że potrafi zatroszczyć się o mieszkańców wybrzeża, jeśli ci nie zapominają o niej.

Noc sylwestrowa jest ważna również dla mieszkańców Włoch, a jedna z najpopularniejszych lokalnych tradycji nakazuje, aby sięgali oni po czerwoną bieliznę, jeśli liczą na szczęście w nadchodzącym roku. Zwyczaj ten jest szczególnie popularny wśród panien na wydaniu, okazuje się bowiem, że czerwona bielizna zwiększa szansę na poznanie w przyszłym roku wybranka kobiecego serca. Jedną z potraw sylwestrowych jest natomiast zupa lub potrawka z soczewicy. Można po nią sięgać bez względu na płeć, gwarantuje ona bowiem dobrobyt każdemu, kto jej spróbuje.

Powiązane artykuły

Kontakt

Telefon: 52 520 32 41

Email: kontakt@odkryjbieszczady.pl

Dworek arkadia - Wesela W Lublinie

Jak spędzić sylwestra?

Jest wiele ciekawych sposobów na spędzenie sylwestra, jednak w ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy w góry. To nic dziwnego, gdyż w ostatnich latach obserwujemy zwiększające się zainteresowanie jazdą na nartach oraz snowboardzie.

Jaką kreacje wybrać na bal sylwestrowy?

O ile u Panów nie stanowi to raczej problem to u Pań sprawa jest już nieco skomplikowana. Mamy nadzieję, iż nasze artykuły okażą się pomocne w wyborze odpowiedniej kreacji.

Apartamenty na sylwestra

Jeżeli poszukujesz komfortowych apartamentów na czas sylwestra to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Proponujemy wygodne pokoje w atrakcyjnych cenach w centrum Szczawnicy.

Wiele atrakcji

Szczawnica to piękna miejscowość, otoczona łagodnym pasmem górskich szczytów. W lecie wypoczną tu amatorzy górskich wędrówek, z kolei zimą swoje umiejętności mogą sprawdzić narciarze szusując na trasach narciarskich Palenicy.