Zjednoczone Emiraty Podkarpackie  

 

Bóbrka 

Muzeum-Skansen Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza  tutaj w 1854 r. powstała najstarsza w świecie kopalnia ropy naftowej. Na ok. 20 ha ogrodzonego obszaru rozlokowane są ekspozycje górnictwa naftowego, gazownictwa, przemysłu rafineryjnego i dystrybucji produktów naftowych. Znajdują się tu między innymi najstarsze kopanki naftowe „Franek” i „Janina” a także dom, w którym mieszkał i pracował Ignacy Łukasiewicz.

 

Trzcinica k. Jasła    

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” - to jeden z najstarszych grodów słowiańskich (780–1031 r. n.e.). W Trzcinicy odkryto ok. 160 tys. zabytków, w tym wiele unikatowych. Na grodzisku zobaczymy zrekonstruowane fragmenty wałów obronnych, bramy i domostwa. 

 

Jasło

Kamienica apteki Łukasiewicza (ul. Rynek 17), obelisk upamiętniający miejsce pierwszej destylacji nafty w Ulaszowicach (posesja nr 10 przy ul. Lwowskiej)

 

Obiekty nieoznaczone (opcja: zwiedzanie z przewodnikiem LOT „Beskid Niski” +48 600 224 677)

  • Harklowa – szyby naftowe, budowle, sprzęt wiertniczy
  • Osobnica – kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego
  • Folusz – kopalnia nafty i gazu ziemnego, stare urządzenia wydobywcze
  • Samoklęski – zbiornik na ropę naftową
  • Roztoki – urządzenia do wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego, stare budynki gazoliniarni
  • Dobrucowa - doły szlamowe po nieistniejących już wiertniach, urządzenia wodociągowe, które dostarczały wodę do pobliskich kopalń  
  • Brzezówka– stare kiwony pompowe, urządzenia służące do wydobywania ropy naftowej z szybów wiertniczych    

 

Odrzykoń 

Zamek Kamieniec - ruiny zamku rycerskiego położone na wzgórzu górującym nad doliną Wisłoka. Zamkowe spory między właścicielami zainspirowały Aleksandra Fredrę do napisania słynnej Zemsty. Od końca XIX w. dawna warownia jest już tylko romantyczną ruiną, osnutą legendami i chętnie odwiedzaną przez turystów. Obecnie mieści się tu prywatne muzeum.

 

Krosno 

Muzeum Podkarpackie w Krośnie (ul. Józefa Piłsudskiego 16 ) - siedzibą muzeum jest dawny pałac biskupów przemyskich usytuowany na terenie zespołu staromiejskiego. Najciekawszą ekspozycją jest największa kolekcja lamp naftowych w Europie. Warto także zobaczyć wystawy: „Pradzieje Podkarpacia” oraz „Z dziejów Krosna i regionu”.

 

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
      
16
17
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30
      
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej. Więcej informacji w polityce cookies.