Militarne tajemnice przeszłości


Przemyśl 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - zbiory tego najstarszego na Podkarpaciu Muzeum liczą ponad 200 tysięcy muzealiów. W nowo wybudowanym gmachu Muzeum przy pl. Berka Joselewicza znalazły miejsce m.in. ekspozycje stałe archeologii, sztuki i rzemiosła artystycznego oraz nowoczesna sala wystaw czasowych (w tym wystawy poświęcone militariom i Twierdzy Przemyśl).


Zespół Cmentarzy I oraz II wojny światowej- mogiły poległych żołnierzy zlokalizowane są na cmentarzach przy ul. Przemysława.  


Kopiec Tatarski -punk widokowy wraz z Fortem  XVI  „Zniesienie”. Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.)
wg legendy usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Niegdyś ważny punkt obserwacyjno-obronny miasta. W poł. XIX w. Austriacy wybudowali tu kilka obiektów wchodzących w skład pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl (najbliżej Kopca pozostałości Fortu  XVI  „Zniesienie”).


Pozostałości Linii Mołotowa II wojny światowej - bunkier (przy hotelu Gromada) w bunkrze zorganizowano ekspozycję z oryginalnymi dokumentami, gazetami, ulotkami i oryginalnym wyposażeniem (np. drzwi i śluzy gazoszczelne, rury głosowe) oraz sporą kolekcję militariów z okresu II wojny światowej.


Siedliska

Fort XV Borek – to ostatni fort w zewnętrznym pierścieniu obronnym Twierdzy Przemyśl, sąsiaduje bezpośrednio z fortem I Salis Soglio. Fort XV Borek był fortem pancernym, międzypolowym, wybudowanym ok 1890 r.

 

Żurawica 

Fort XII „Werner” jest to fort główny, artyleryjski IV północnego odcinka obrony. Włączony do pierścienia obronnego Twierdzy w 1883 r. Był dziełem samodzielnym i nie posiadał fortów pomocniczych i łącznikowych. Nazwa fortu pochodzi od godności pierwszego Komendanta Twierdzy Przemyskiej Antoniego Wernera. Fort jest doskonale zachowany.


Bolestraszyce

Fort XIII „San Rideau” ("Osłona Sanu") był fortem pancernym trzykondygnacyjnym. Wzniesiony w latach 1892 - 94 przez inż. Maurycego von Brunera. Powierzchnia pomieszczeń fortecznych wynosiła 2200 m2. Magazyny artyleryjskie fortu mieściły 3 wagony z amunicją. Z fortem tym związana jest  interesująca historia.


Kuńkowce

Fort VIII „ Łętownia” wybudowany w latach 1881-1882. Jest jednym z lepiej zachowanych fortów Twierdzy Przemyśl. Wykorzystywany nie tylko w czasie I wojny światowej. Na jego terenie gestapo w czasie II wojny urządziło miejsce egzekucji Polaków i Żydów. W forcie znajduje się wystawa militariów i przedmiotów z okresu oblężenia i walk o Twierdzę, a także liczne fotografie Przemyśla i okolic z tamtego okresu.  

 

 

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
      
16
17
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30
      
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej. Więcej informacji w polityce cookies.