Tradycje i Kultura Błękitnego Sanu 

 

Sanok

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (ul. Rybickiego 3)-  największy skansenem w Polsce.
Na powierzchni 38 ha zgromadzono ponad 100 obiektów drewnianego budownictwa ludowego pochodzących z XVII–XX w. Prezentują one kulturę grup etnograficznych zamieszkujących polsko-ukraińskie pogranicze we wschodniej części polskich Karpat i Podkarpacia – Bojków, Łemków, Pogórzan
i Dolinian.  

 

Hoczew k. Leska

„Galeria w Piwnicy” Zdzisława Pękalskiego (Hoczew 97) –gawędziarza który w atmosferze tajemnicy świec snuje opowieści związane z folklorem i historią regionu. Artysta roztacza przed wizytującymi nierealny świat pełen wizerunków świętych, aniołów i czartów. Można tu nabyć rękodzieła autora i innych twórców bieszczadzkich.

 

Przemyśl

Muzeum Dzwonów i Fajek (ul. Władycze 3) w XVIII-wiecznej Wieży Zegarowej mieści ekspozycje dwóch najbardziej reprezentatywnych dla Przemyśla dziedzin rzemiosła – ludwisarstwa i fajkarstwa. Dodatkową atrakcję Wieży stanowią tarasy widokowe.  

 

Archikatedra greckokatolicka dawniej barokowy kościół Najświętszego Serca Jezusa wzniesiony dla Jezuitów w XVII w. W XX wieku to kościół garnizonowy. Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał kościół grekokatolikom. We wnętrzu archikatedry znajduje się XVII wieczny zabytkowy ikonostas z cerkwi w Lubaczowie.

 

Archikatedra rzymskokatolicka w stylu gotyckim wybudowana w XV i XVI w. na miejscu świątyni romańskiej (relikty tej świątyni obecnie znajdują się w podziemiach). Obecnie przebudowana świątynia  ma styl barokowy.

 

Kościół i klasztor Karmelitów z XVII wieku położony na wzniesieniu nad przemyską starówką. Podczas zaborów świątynia przekazana została grekokatolikom, którzy zamienili ją na katedrę i przebudowali  przyległy do kościoła klasztor.

 

Bolestraszyce 

Zakład Fizjografii i Arboretum w Bolestraszycach - mieści się na terenie niegdysiejszego pałacu i parku Michałowskich. Należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Rośnie tu ponad 3800 gatunków roślin, żyje ponad 120 gatunków kręgowców, odbywa lęgi blisko 40 gatunków ptaków. Na terenie placówki istnieje stała ekspozycja rzeźb i wyrobów z wikliny.

 

Krasiczyn 

Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie (Krasiczyn 179)- jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w Polsce. Zbudowany na planie nieregularnego czworokąta zamek posiada w narożach cztery cylindryczne baszty. Murowana warownia typu bastjonowego wzniesiona została około 1580 r. przez Stanisława Krasickiego. 

 

Kalwaria Pacławska   

Zespół kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów - poświęcony kultowi maryjnemu oraz powstała wokół niego kalwaryjska oś procesjonalna z kaplicami i krzyżami stanowi jedno z ciekawszych w Polsce założeń kalwaryjskich z XVII w.   

 

 

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
      
16
17
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30
      
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej. Więcej informacji w polityce cookies.