Szlacheckich, magnackich czasów czar

 

Wyżne  

Winnica Maria Anna (Wyżne 349B )ma powierzchnie 16 ha i znajduje się w północnej części powiatu strzyżowskiego. Można tu degustować wina białe i czerwone w połączeniu ze zwiedzaniem winnicy oraz piwnic, w tym pomieszczeń produkcyjnych i leżakowni. Do dyspozycji gości oddanych jest również kilka komfortowo wyposażonych domków i pokoi.   

 

Połomia

Winnica Spotkaniówka (Połomia 645)dla enoturystów przygotowano samodzielny w pełni wyposażony domek winiarski. Gospodarze organizują zwiedzanie winnicy przekazując zainteresowanym podstawowe informacje na temat uprawy winorośli, degustacje win.  

 

Rzeszów

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (ul. 3-go maja 19) - siedzibą Muzeum jest gmach klasztoru popijarskiego wzniesionego w latach 1644–1649. We wnętrzach poklasztornych zachowały się cenne barokowe polichromie. Stałe ekspozycje muzealne prezentują m.in. „Galerię malarstwa polskiego” Galerię Dąmbskich”, „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914–1945”, „Pradzieje Polski południowo-wschodniej”.

 

Podziemna Trasa Turystyczna (Rynek 26) - przebiega pod kamienicami i płytą Rynku. Sieć podziemnych korytarzy, służyła mieszkańcom  jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen– jako schronienie. Długość trasy wynosi 369 m o głębokości 0,5–10 m pod płytą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach, licząc 15 korytarzy, 25 piwnic. Czas powstania piwnic datuje się XIV-XVIII w.  

 

Zamek Lubomirskich (Aleja Lubomirskich) – na przełomie XV i XVI w. Mikołaj S. Ligęza rozpoczął budowę dworu obronnego. Następni właściciele – Lubomirscy– kilkakrotnie zmieniali wygląd zamku; dodali fortyfikacje, otoczyli fosą, przez którą przerzucili most zwodzony (obecny wygląd zamku pochodzi z XIX/XX w.).

 

Letni Pałac Lubomirskich - zabytkowa, późnobarokowa rezydencja z elementami rokoka, znajdująca się przy Alei Lubomirskich w Rzeszowie, w pobliżu zamku. Powstała w latach 90. XVII w. na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka Ligęzy, jako część większego założenia, które miało na celu stworzenie dużego kompleksu ogrodowego wokół rezydencji. 

 

Łańcut  

Zespół Zamkowo–Parkowy  w Łańcucie (ul. Zamkowa 1) – łańcucki  zamek należy do największych i najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Przez kilka wieków był siedzibą rodów Lubomirskich i Potockich. Powstał w I poł. XVII w. Po 1944 r. w zamku utworzono muzeum z ekspozycją około osiemdziesięciu wnętrz mieszkalnych i gospodarczych oraz znakomitą największą w Polsce – kolekcją dworskich pojazdów konnych. Znajduje się tu także stała wystawa sztuki cerkiewnej oraz storczykarnia. Wokół zamku rozciąga się rozległy, ponad 30-hektarowy romantyczny park.

 

Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie (ul. Kolejowa 1) - znajduje się na terenie dawnej Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego. Muzeum mieści się w klasycystycznym dworku z 1835 r. Na ekspozycji znajdują się stare maszyny i urządzenia gorzelnicze. Dzięki nim prześledzić można proces produkcji wódek w gorzelni Potockich. Stałym punktem zwiedzania jest degustacja trunków.  

 

Przeworsk

Zespół pałacowo-parkowy - wzniesiony na początku XIX w. przy ul. Parkowej przez Henryka Lubomirskiego na miejscu wcześniejszego dworu. Utrzymany w stylu neogotyku angielskiego, otoczony pięknym parkiem z oranżerią. Obecnie znajduje się w nim Muzeum - Pałac Lubomirskich, w  którym można zwiedzić zabytkowe apartamenty ordynatów.

 

Jarosław

W 1635 r. przez krótki okres we władaniu rodu Lubomirskich. Zofia Lubomirska wraz z mężem Stanisławem dziedziczy cz. zachodnio północną miasta.

 

Podziemna Trasa Turystyczna - piwnice pochodzą z okresu, kiedy miasta odwiedzane było przez ogromne rzesze kupców. Przeznaczano je na składowanie towarów lub jako ukrycie przed wrogami. Obecnie podziemna trasa liczy około 150 metrów długości, wejście znajduje się przy ul. Rynek 16 (wcześniejsza rezerwacja: Jerzy Czechowicz - przewodnik uprawniony do oprowadzania tel. 789- 331- 701).

 

Kamienica Orsettich - jedna z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce z XVI - XVII wieku. Usytuowana przy rynku, stanowi dziś jedno z cenniejszych muzeów wnętrz zabytkowych.

 

Ratusz - potwierdzony źródłowo w XV wieku, zapewne drewniany, gotycki. Według niepełnych badań architektonicznych obecnie istniejącego obiektu, najstarsza jego część pochodzi z pocz. XVII wieku.

 

 

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
      
16
17
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30
      
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej. Więcej informacji w polityce cookies.