Dom Formacyjno-Szkoleniowy w Lipniku | Dom Formacyjno-Szkoleniowy w Lipniku | Podkarpackie Travel – regionalny portal turystyczny
Niewielki ogród krajobrazowy przechodzący w park leśny w Lipniku jest jednym z nielicznych założeń XX-wiecznych.

W pierwszej dekadzie XX wieku Adam Łastowiecki wybudował w Lipniku, w miejsce wczesniejszej rodzinnej rezydencji, murowany secesyjny dwór i rozbudował majątek o kilka budynków gospodarczych. Nowa siedziba wzniesiona w modnym stylu secesji zyskała nieregularną wieloczłonową bryłę w kształcie litery „T”, w części głównej parterową, z dwukondygnacyjnym skrzydłem zachodnim. Duża różnorodność form i detali architektonicznych zdobiących elewację nadała budowli niezwykłą lekkość, czyniąc ją też bardzo malowniczą w połączeniu z otoczeniem ogrodowym. 

Wraz z budową dworu rozplanowano i założono niezbyt rozległy ogród krajobrazowy przechodzący w park leśny oraz sad jabłoniowy. Jest on jednym z nielicznych XX-wiecznych założeń zachowany w całości jako jednorodny układ przestrzenny z podjazdem, aleją grabową, lipową i jesionową, stawem oraz skupiskami starodrzewu pochodzenia krajowego i obcego. Walory widokowe założenia naturalnie uwydatnia zróżnicowana rzeźba terenu. Na teren założenia dworskiego prowadzi brama wjazdowa składająca się z dwóch wąskich łuków triumfalnych, w których umieszczono furtki. Pomiędzy nimi zawieszone są kute skrzydła bramy.

Przeczytaj więcej o atrakcji na stronie Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych